Yeni Apple Watch Serileri microLED Ekran ile Gelebilir

Tayvanlı LED üreticisi Epistar, gelecekteki Apple ürünleri için microLED ekranlar üretecek fabrikalar üzerinde çalıştığını bildirdi. Şirketin microLED teknolojisini ürünlerine getirmek için çalıştığı bildirilse de halen bu teknolojiye geçişin başlaması için birkaç yıl gerekiyor.

Daha önce OLED ekranla geleceği söylentileri dolaşan yeni Apple Watch, microLED teknolojisini içeren ilk Apple ürünü olabilir. Fakat Apple Watch’un yeni akıllı saati Series 6’da yeni nesil ekranları görmeyi beklemek için henüz çok erken. Epistar başkanı Lee Biing-jye’nin, microLED’in mevcut ekran teknolojisinin yerini almasının üç ila dört yıllık bir zaman gerektiğini açıklaması da bu durumu kanıtlar nitelikte.

Teknoloji devi Apple, Tayvan’da Epistar’a ait bir bölgede üçüncü fabrikasını inşa ederek Epistar’a microLED geliştirme konusunda yardımcı oluyor ve Epistar da aldığı bu destek ile microLED geliştirme girişiminden olumlu sonuçlar almayı başardı. Ayrıca Apple, yaklaşan yeni amiral gemisi telefonu iPhone 12 serisinde, Samsung ve LG’ye olan bağımlılığını azaltabilmek için microLED teknolojisine geçiş yapmayı hedefliyor.

Son olarak, microLED teknolojisi için patent başvurusunda bulunan Apple, bir süre daha akıllı telefon serisi için OLED ekran teknolojisini kullanmaya devam edecek gibi görünüyor. Ancak yakın gelecekte Mac serisi için microLED panelleri kullanıcılara sunmaya başlaması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir