VPN kullanımı çoştu! TikTok yasağı ters tepti

VPN kullanımı hızla artmaya devam ediyor. Dünyanın gündemine damgasını vuran TikTok, birçok ülke tarafından mercek altına alındı. ABD Başkanı Donald Trump, kısa bir süre önce TikTok yasağı konusunda somut bir adım attı.

VPN kullanımı nasıl arttı: TikTok yasağı etkisi

Birçok ülkenin TikTok uygulamasını bir tehdit olarak görmeye başlaması, dilimize sanal özel ağ şeklinde çevrilen VPN hizmetlerine olan ilgiyi artırdı. Bilindiği üzere bir VPN servisi sayesinde erişime kapalı olan platformlar ziyaret edilebiliyor.

ExpressVPN Başkanı Harold Li, Donald Trump’ın TikTok hakkında olumsuz konuştuğu haftada yüzde 10 oranında bir ziyaretçi artışına şahit olduğunu açıkladı. ExpressVPN’in sitesindeki bu ziyaretçi artışı diğer bazı sitelerde de yaşandı.

94 ülkede hizmet veren ExpressVPN, Japonya’da yüzde 19, Avustralya yüzde 41 oranında bir artışa tanıklık etti. Ayrıca bu servis Hindistan’ın TikTok uygulamasını yasaklamasından sonra da yüzde 22 oranında bir ziyaretçi artışı ile gündeme geldi. Hong Kong protestoları ise yüzde 10’luk bir artışın yaşanmasını sağladı.

Buna ek olarak Fastest VPN, CyberGhost ve Netflix’ten tanıdığımız NordVPN gibi servisler de yükselişe geçti. Son olarak Signal isimli bir iletişim uygulaması da Çin için hazırlanan iOS mağazasında en popüler 36. uygulama oldu ve 51 uygulamayı gerisinde bıraktı.

TikTok uygulamasının ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit ettiğini söyleyen Donald Trump, WeChat de dahil olmak üzere Çinli uygulamaları yasaklamaya devam ediyor. WeChat ve TikTok ikilisi için imzalanan kararnameler 45 gün sonra yürürlüğe girecek.

Bu yasakların iptal edilme şansı son derece düşük. Sizce Donald Trump TikTok yasağı konusunda haklı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir