Samsung için yeni tehdit Xiaomi!

Hali hazırda akıllı telefon pazarında zirveye oynayan isimlerden biri olan Samsung, eski gücünden hayli uzaklaşmış durumda. Çinli üreticilerin global pazarda ağırlığını arttırması Samsung’un elini kolunu bağladı.

Güney Koreli üretici, hakim olduğu pazarları bir bir Çinli üreticilere kaptırıyor. Birkaç yıl öncesine kadar Hindistan pazarında açık ara önde olan Samsung şimdilerde 2 basamak birden gerilemiş durumda.

Türkiye pazarına baktığımızda da durumun pek farklı olmadığını görüyoruz. Genel eğilim ise Xiaomi tarafına kayıyor.

Samsung için yeni tehdit Xiaomi!

Hindistan’da geçtiğimiz yıl zirveyi Samsung’dan devralan Xiaomi, bu yıl farkı iki katına çıkardı. Diğer Asya pazarlarında da Güney Koreli üreticiyi geçmeyi başaran Çinli şirket, Huawei’den boşalan yeri dolduruyor.

Türkiye’ye baktığımızda da son yıllarda artan bir Xiaomi popülaritesi görüyoruz. Bunun için yayınlanan raporlara bakmaya gerek yok. Çıkıp birkaç telefoncu ile konuştuğunuzda size hangi markaların çok sattığını söyleyeceklerdir.

Hali hazırda ülkemizde Xiaomi’nin yükselen değer olduğu inkar edilemez. Samsung ise aynı süreçte müşteri kitlesini büyük oranda kaybetti. Nitekim kaybetmeye de devam ediyor. Çünkü Güney Koreli şirket Türkiye pazarına yeterli değeri vermiyor. Ayrıca fiyatları da fazlasıyla yüksek.

Samsung kendisini Premium bir marka olarak göstermeye çalışıyor. Lakin değil. Android tarafında artık Çinli üreticilerin sözü geçiyor.

Huawei engelinden ABD’nin yardımı sayesinde kurtulmayı başardılar. Fakat Xiaomi’nin arka taraftan gümbür gümbür geldiği gün gibi ortada. Samsung bu fiyatlarla giderse, freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağı gitmeye devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir