Ryzen 4000G APU’lar Perakende Pazarında El Altından Satılıyor

AMD’nin Ryzen 4000G serisi APU’ları piyasaya sürüldüğünde, sunduğu özellikler ile kullanıcıları ve donanım meraklılarını heyecanlandırmıştı. Yeni APU’ların ilk etapta yalnızca OEM ve sistem üreticileri için hazırlandığı ise herkesi hayal kırıklığına uğratmıştı. Görünüşe bakılırsa Asya perakende pazarında yeni yongalar çoktan satışa çıkmış durumda ancak yasal olmadan.

Bizler alışveriş yaparken genelde işlemcilerin kutulu versiyonlarını raflarda görüyoruz. Ancak tepsi (tray) olarak adlandırdığımız yongalar kutusuz ve toplu şekilde şirketlere ulaştırılıyor. Özellikle Tayland olmak üzere Asya ülkelerinde bu APU’lar perakende pazara düşmüş durumda ve hatta eBay gibi sitelerde satışa çıktı. Yeni APU’ların sayısı her geçen gün artıyor ve fiyatları ortalama olarak şu şekilde;

  • AMD Ryzen 3 PRO 4350G = 5.850 (~$185)
  • AMD Ryzen 5 PRO 4650G = 7.990 (~$255)
  • AMD Ryzen 7 PRO 4750G = 12.500 (~$395)

Satıcıların ürünlere nasıl ulaştığını ve arka planda nelerin döndüğünü bilemiyoruz lakin satın alınan ürünlerin garanti kapsamı açısından sıkıntı yaratacağı kesin ve iade kabul edilmediğini belirtelim. Garanti konusu bir kenara, bu tür riskli alışverişler ise kesinlikle mantıklı değil. Zira AMD’nin bu APU’ları önümüzdeki süreçte daha iyi fiyatlarla satışa sunacağını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir