Rusya Resmi Kuruluşu, Apple’ın Rekabet Yasalarını İhlal Ettiğini Açıkladı

Apple’ın App Store üzerindeki sıkı kontrolü, çoğu kullanıcının güvenini kazanırken yüksek profilli uygulamaları iOS platformuna çekmekte başarılı oldu. Öte yandan Apple’ın bu güvenlik tutumu ve güvenlik argümanları, şirketin birkaç bölgede yasal soruşturmalara dahil olmasını sağlamıştı. Özetle teknoloji devinin bu davranışları, bazı ülke ve kurumlar tarafından tekelci davranış için bir bahane gibi görünmeye başladı.

Rusya Federal Anti-tekel Servisi (FAS) yaptığı açıklamada, Apple’ın App Store uygulamalarıyla ilgili araştırmasını tamamladığını ve yerel rekabet yasalarını ihlal ettiğini tespit ettiklerini duyurdu. FAS, bu kararında şirketin tüm iOS uygulamalarının App Store üzerinden indirilmesi için şart koştuğuna atıfta bulundu. Ayrıca şirketin bazı uygulamaları kaldırma eğiliminde olduğundan bahsediliyor.

Soruşturma, Apple’ın Mobil Cihaz Yönetimi işlevini kullanan ebeveyn kontrolü uygulamalarını engellemeye karar vermesinin ardından Eylül 2019’da başladı. Bu da onlara konum, e-posta hesapları, kamera izinleri, tarayıcı geçmişi ve uygulama kullanım verileri gibi hassas kullanıcı bilgilerine erişim sağlamıştı.

O sırada Rus antivirüs şirketi Kaspersky, Safe Kids adlı ebeveyn kontrolü uygulamasına güncelleme yayınlamalarını engellendiği için Apple’a karşı bir şikayette bulundu. Apple, kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini korumak için hâlâ buna hakkı olduğuna inanıyor. Bu nedenle önümüzdeki haftalarda FAS’ın kararına itiraz edilecek.

App Store, Apple Pay ile birlikte şirketin katı davranışlarından dolayı birkaç şirket tarafından şikayet edilmişti. Sonrasında ise Avrupa Birliği’nde bir anti-tekel soruşturması başlatıldı. Microsoft ve Google gibi şirketlerin bulut oyun hizmetlerinin iOS platformu için engellere takılması ise birçok tepki toplamıştı. Cupertino devinin bu yaklaşımı görünüşe bakılırsa daha fazla tepkiye ve soruşturmaya yol açacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir