MSI Fabrikasından 340.000 Dolarlık RTX 3090 Ekran Kartı Çalındı

Birçok farklı donanım üretimini yapan MSI’ın üzerinde son dönemde kara bulutlar uçuşuyor. Temmuz ayında MSI CEO’su Sheng-Chang Chiang’ın yüksek bir binadan düşerek hayatını kaybettiğini öğrenmiştik. Sonrasında geçtiğimiz ay şirketin büyük bir fabrikasında yangın çıkmıştı.

Şimdi ise MSI’ın Çin’deki fabrikasından RTX 3090’larla dolu toplam 40 adet kargo kutusu çalındı. Bu 40 kargo kutusunun toplamda 336.500 dolar değerinde olduğu söyleniyor. MSI, grafik kartlarının kurtarmak için yetkililerle birlikte çalışıyor ve çalınan kartlar hakkında bilgi sunacak herkese 15.000 dolar (100.000 Yuan) ödül verileceği duyuruldu.

MSI ve iletişim ekiplerinden gelen bilgilere göre, kutuların çalındığı alan sürekli güvenlik kameraları ile gözetleniyor. Ayrıca tesislere giren ve çıkan araçlar da sık sık denetleniyor. Bu sebeple MSI, şirket içerisinden bir kişinin hırsızlık olayına karışabileceğini söylüyor.

Toplam kayba bakarsak yaklaşık 220 adet RTX 3090 çalınmış diyebiliriz. MSI’ın ekonomik kaybı bir kenara, son dönemde RTX 3000 serisi kartlarda stokların bulunmadığını biliyoruz. Hırsızlar muhtemelen bu kartları çeşitli web sayfalarında çok daha yüksek fiyatlarla satışa çıkaracak. Nitekim RTX 3090’ların bir çoğu liste fiyatının çok üzerinde, hatta ortalama 2.250 dolar fiyatından satılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir