Mac İçin Parallels Desktop 16 Çıktı

Yazılım sanallaştırma çözümleri sağlayıcısı Parallels, macOS işletim sistemi için Parallels Desktop 16 sürümünü duyurdu. Yeni sürüm özellikle macOS 11 Big Sur için performans geliştirmeleri ve destek sağlarken depolama yönetimi ve pil kullanımına dair de geliştirmeler bulunuyor. Şirket, yenilenen çekirdek uzantıları içeren yeni işletim sistemi için büyük yatırım yaptıklarının da özellikle altını çiziyor.

Parallels, Desktop 16 için bugüne kadar sunulmuş en hızlı sürüm ifadesini kullanıyor. Başlangıç hızlarının öncesi sürüme göre 2 kat daha hızlı olduğu ve ayrıca, Windows’a devam etme ve çıkmanın da yüzde 20 daha hızlı hale geldiği belirtiliyor. Grafik performansı da geliştirilmiş ve DirectX 11 tabanlı uygulamalarda yüzde 20 performans kazancı sağlanmış. Sürüm, Windows ve Linux için OpenGL desteğini geliştirerek API’lerden yararlanan daha fazla Windows uygulaması ve oyunu için daha iyi destek getiriyor. Ek olarak Desktop 16, macOS Big Sur sanal makinesinde çalışan 3B özellikli uygulamalar için dünyanın ilk desteğini içeriyor. Pil tarafında ise yeni sürüm pil süresini Windows Seyahat Modu kullanırken yüzde 15 kadar artırabiliyor. Yeni depolama yönetimi özelliği ise kullanıcıların Windows kapatıldığında disk alanını geri kazanmasını sağlayabiliyor.

Yeni sürüm, kullanıcıların yazıcıları paylaşmasına da izin veriyor. Ayrıca, Windows’ta çalışırken macOS dosyalarının yanlışlıkla silinmesini önlemek için güvenli kaldırma denetiminin etkinleştirmesine ve iyileştirilmiş izleme paneli hareketi desteğine olanak tanınıyor. Linux sanal makinelerinde performansı artıran, macOS Big Sur sanal makinelerinde Metal grafik hızlandırma desteği ve daha fazlasını sağlayan başka geliştirmeler de bulunuyor. Parallels, Apple Silicon kullanacak Mac’lere sanallaştırma yetenekleri getirmek için Apple ile birlikte çalıştıklarının da müjdesini veriyor.

Parallels Desktop for Mac Pro Edition ve Business Edition kullanıcıları içinse gelişmiş sanal makine dağıtımı, özel ağları adlandırma yeteneği, 128 GB sanal RAM ve 32 sanal CPU desteği, Microsoft Visual Studio Eklentisi ve daha fazlasını sağlayan yeni özellikler de sunulduğunu belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir