iOS 14, Tarayıcı ve E-Posta Sorunu ile Gündemde

Bildiğiniz üzere, Apple geçtiğimiz günlerde iOS 14 güncellemesini yayınlamıştı. Yeni güncellemeyle teknoloji devi aynı zamanda birçok yeni özelliği de kullanıcılara sunmuştu. Kullanıcılar yeni sürüme alışmaya çalışırken, şimdi de Apple iOS 14 tarayıcı ve e-posta sorunu ile gündeme geldi.

Hatırlarsanız Apple, yeni iOS ve iPadOS sürümüyle beraber kullanıcılara varsayılan tarayıcı ve e-posta uygulamalarını değiştirme seçeneğini kullanıcılara sunmuştu. Bu sayede kullanıcıların Safari dışında Chrome gibi başta İnternet tarayıcısıyla değiştirmesine olanak sağlayan Apple, aynı zamanda Mail uygulamasını da başka bir uygulama ile değiştirilmesine de imkan tanımıştı.

Bu sayede kullanıcıların iOS 14 ve iPadOS 14 ile varsayılan uygulamaların dışındaki uygulamaları da kullanmasına olanak sağlayan Apple, böylece kullanıcılara daha özgür bir kullanıcı deneyimi sunmuştu.

Fakat 9to5Mac ekibi tarafınca servis edilen bilgilere göre iPhone ve iPad kullanıcılarının varsayılan uygulamaları değiştirdiğinde bazı sorunlar ile karşı karşıya kaldığını görmekteyiz. Bu kısımda ise kullanıcıların cihazlarını yeniden başlattıktan sonra daha önceki tercihlerinin otomatik olarak olarak sıfırlandığını ifade eden 9to5Mac ekibi, varsayılan tarayıcı uygulamasının Safari, varsayılan e-posta uygulamasının ise yeniden Mail olduğunu da belirtiyor.

Bunun dışında yaşanılan bu sorunun tam olarak neden dolayı kaynaklandığı bilinmiyor. Ancak bir Google Chrome mühendisinin Twitter üzerinden aktarmış olduğu bilgilere göre şirketin söz konusu sorundan haberdar olduğuna da şahit olmaktayız.

Şimdilik, sorunun tam olarak ne zaman çözüme kavuşacağı bilinmiyor. Ancak Apple’a yakın kaynaklar tarafınca elde edilen bilgilere göre bahsi geçen sorunun önümüzdeki günlerde yayınlanacağı tahmin edilen iOS 14.0.1 güncellemesiyle çözüme kavuşacağı da tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir