Intel, 665p M.2 SSD’lerin Üretimini Sonlandırmaya Hazırlanıyor

Intel, 660p serisinin halefi olan 665p serisini (kod adı Neptune Harbour Refresh) SSD’lerini geçtiğimiz yılın Kasım ayında piyasaya sürmüştü. Ancak şaşırtıcı bir karar alan teknoloji devi, Intel SSD 665p’nin üretiminin sonlandırılacağını duyurdu.

Intel’in Ürün Değişiklik Bildirimi‘ne göre sürücüler, 31 Ocak 2021 tarihine kadar siparişe açık olacak. Son gönderimler ise 30 Nisan 2021’de son bulacak. Mavi ekibin 665p serisi SSD’leri, geçmiş 660p ailesine çok yakın özellikler sergiliyordu. Sürücü, Intel’in kendi 96 katmanlı 3D QLC (dört düzeyli hücre) NAND çiplerini ve Silicon Motion SM2263 NVMe SSD denetleyicisini kullanıyordu.

665p, selefine göre daha iyi performans ve dayanıklılık sunuyor ancak fiyatlandırma konusunda müşterileri ikna edici seviyede değil. Şirketin 665p serisini neden tamamen sonlandırdığını bilmiyoruz. Bu bağlamda Intel’in yeni nesil yongalar için üretim alanı açıyor olması muhtemel.

Öte yandan 660p serisinin emekliye ayrılması, mavi takımın 144 katmanlı NAND yongalara geçmeye hazır olduğunu gösteriyor. Mayıs ayında yayınlanan bir raporda ise 144 kamanlı QLC SSD’lerin üzerinde çalışmaların sürdüğünü göstermişti. Keystone Harbor kod adını taşıyan yeni sürücülerin bu yılın ilerleyen saatlerinde kullanıcılara ulaşmasını bekliyoruz. Zaman dilimi belirsiz olsa da Intel, SSD portföyünün tamamını gelecek yıla kadar 144 katmanlı NAND üretimine aktarmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir