Intel 11. Nesil Tamamlanıyor: Giriş Seviyesi Core i3-1115G4 Göründü

Intel’in 11. nesil Tiger Lake mobil işlemcilerinin 2 Eylül’de duyurulacağı doğrulanmıştı. Daha önce bu seriye ait olan Core i7-1165G7 ve Core i7-1185G7 gibi bazı modeller görmüştük. Donanım sızıntılarıyla bilinen TUM_APISAK, şimdi ise SiSoftware veritabanında gizlenen yeni bir Tiger Lake işlemci keşfetti. Intel Core i3-1115G4, yaklaşmakta olan Intel 11. Nesil Tiger Lake ailesinin giriş seviyesi yongası gibi görünüyor.

Core i3-1115G4, tıpkı diğer tüm mobil Core i3 işlemciler gibi Hyper-Threading ile çift çekirdekli bir tasarıma sahip. Bununla birlikte Tiger Lake yonganın Ice Lake selefine göre hatırı sayılır derecede daha iyi performans göstermesi bekleniyor.Ayrıca yeni Core i3 mobil CPU, %50’ye kadar daha yüksek bir L3 önbellek tasarımına olanak tanıyan Willow Cove mikro mimarisine dayanıyor. Intel, Tiger Lake serisini 10nm++ süreciyle üretiyor. Bu da saat hızlarının Ice Lake yongalara göre iyileştirmesi gerektiği anlamına geliyor.

Tüm bunlar bir kenara, Tiger Lake ailesi entegre grafiklerde çok önemli gelişmelerle gelecek. En üst seviye Ice Lake işlemciler 64 Yürütme Birimi (EU) içeriyordu. Gen 12 Xe grafikleri ise bu sayıyı 96 çıkaracak ve ekstra verimlilik sağlayacak. Ayrıca hatırlarsanız daha önce Xe grafikleriyle desteklenen bir dizüstü bilgisayarda Battlefield 5 test edilmişti.

SiSoftware kayıtlarına göre, Core i3-1115G4’ün 3 GHz temel saate (i3-1005G1’e göre 1.5 kat artış) sahip olduğu bildirildi. Turbo Boost saat hızlarının benzer şekilde bir iyileştirme görüp görmediği ise henüz belli değil. Bu mobil CPU henüz mühendislik örneği olabilir ve tüm detayları görmemiz için 2 Eylül’deki etkinliği beklememiz gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir