Final Cut Pro X, Yapay Zeka İle Otomatik Kırpma Yapacak

Final Cut Pro X, Apple tarafından bazı yeni özellik ve geliştirmeler ile güncellendi. Video düzenleme yazılımı, güncelleme sayesinde bundan böyle makine öğrenimi kullanacak. Yapay zekadan faydalanacak olan Final Cut Pro X, otomatik kırpma işlemini sosyal medya ile uyumlu formatlarda dikey ya da kare olarak gerçekleştirebilecek.

Final Cut Pro, klipleri baskın hareket için analiz edebilecek ve bunları en uygun olduğunu düşündüğü şekilde kırpabilecek. Eğer yapay zekanın seçimi doğru değilse, kırpmayı elle yeniden konumlandırma şansına da sahip olacaksınız. Yatay olmayan videolara grafik ve metin yerleştirmek için kılavuz olarak özel bir yer paylaşımı da kullanabileceksiniz.

Final Cut Pro’da proxy medyasını oluşturma ve işleme şeklindeki değişiklikler de özellikle uzaktan çalışanların oldukça işine yarayacak. Apple, bu iyileştirmelerin editörlere büyük çözünürlüklü formatlarla çalışırken veya uzaktan iş birliği yaparken taşınabilirlik ve performans sağlayacağının altını çiziyor.

Güncelleme farklı iş akışı ve performans iyileştirmeleri de sunuyor. Apple, Final Cut Pro’nun 8K RED RAW videoyu ProRes 422‘ye MacBook Pro‘da 3 kata kadar ve Mac Pro’da 2 kata kadar daha hızlı dönüştürebileceğini söylüyor. 360 derecelik video ile çalışma durumunda ise stereoskopik 3D videoyu hızlı bir şekilde stabilize edebilecek ve çekimleri 360 derece görüntüleyicide her göz için ayrı ayrı inceleyebileceksiniz.

Ek olarak Apple, hareketli grafik aracı Motion ve kodlama uygulaması Compressor‘u da güncellemiş durumda. Tüm yükseltmelerin mevcut kullanıcılar için ücretsiz olduğunu da belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir