ARM Yakında NVIDIA Bünyesine Katılabilir

Japon telekomünikasyon devi SoftBank’ın sahibi olduğu çip tasarımcısı ARM, birçok teknoloji firmasının radarına girmişti. İlk olarak NVIDIA’nın ARM ile yakından ilgilendiğini duymuştuk ve sonrasında işler ciddiye binmeye başlamıştı. Sonrasında ise Samsung ve Apple’ın ARM hisseleriyle ilgilendiğini duymuştuk. Son olarak TSMC ve Foxconn gibi devlerin ARM ile ilgilendiği kulağımıza geldi. Sonraki raporlar, Apple ve Samsung’un müzakere masasından kalktığını göstermişti.

İngiliz gazetesi Evening Standard tarafından hazırlanan özel habere göre, NVIDIA şu anda ARM’yi satın almak için son görüşmeleri yapıyor. Dahası, mevcut yaz sezonu sona ermeden önce potansiyel bir anlaşma görmemiz muhtemel görünüyor. Güncel rapora göre SoftBank’ın CEO’su Masayoshi Son, ARM için 40 milyar £ (52 milyar $) gibi yüksek bir fiyat talep ediyor. Softbank Grup, ARM’yi 2016 yılında 32 milyar dolara satın almıştı ve mevcut talep bunun 20 milyar dolar üzerinde.

Bildiğiniz üzere ARM, silikon yongalar tasarlıyor ve bunların komut setlerini lisanslıyor. Bunun ötesinde şirketin lisanslı yongaları Apple, Qualcomm, Samsung, Huawei gibi birçok teknoloji devi tarafından kullanılıyor. Yani ARM’nin yeri teknoloji dünyasındaki yeri oldukça önemli desek yanılmış olmayız.

NVIDIA, ARM’yi devralmayı başarırsa çip endüstrisinin en büyük satın alımlarından birine tanık olacağız. Öte yandan ilerleyen süreç biraz engebeli görünüyor. Nitekim böylesi büyüklükteki bir anlaşmanın sonrasında birçok pürüz çıkması muhtemel. SoftBank, 2016 yılında yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak şirketin İngiltere’deki merkezini koruma ve iş gücünü artırma taahhüdü vermişti. Yani olası bir satın alma sonrasında ARM karargahının Birleşik Krallık’tan taşınması gibi bir durumda zorluklar yaşanabilir.

Bu arada NVIDIA dışındaki şirketlerin bütün bir satın alım değil, şirket hissesi üzerinde durduğunu biliyoruz. NVIDIA ise daha geniş kapsamlı bir satın alım için temaslarda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir