Apple, Web Tabanlı Evrensel Arama Motoru Üzerinde Çalışıyor

Son iddialar, Apple tarafından Google rakibi bir arama motoru üzerinde çalışıldığı yönünde. Bu web tabanlı arama motoru ile şirketin Siri ve Spolight arama sonuçlarını genişletmeyi hedeflediği belirtiliyor. Halihazırda Apple’ın Siri ve Spotlight aramalarını desteklemek üzere bir arama motorunun mevcut olduğunu da belirtelim.

Apple’ın arama motoru geliştirdikten sonra Siri Önerileri için Google’ı kullanmaya devam edip etmeyeceği ise net değil. Hatta Spotlight Arama’nın alternatif arama motorlarından sonuç almayı bıraktığı söyleniyor. Apple’ın aramaya büyük ölçüde yatırım yaptığı ve bünyesine yeni mühendisler katmak için çalıştığı da bilgiler arasında.

Haziran ayında web geliştiriciler için Applebot web crawler sayfasında da bir güncelleme yapıldığına dikkat çekiliyor. Değişikliklerin Applebot’tan gelen trafiğin kaynağı için doğrulama tekniğini içerdiği öne sürülüyor. Şirket ayrıca, mobil ve masaüstü aramalarını ayırt etmek için ayrıntılar da sağlamış durumda. Applebot’un son zamanlarda meşgul olduğu ancak bunun Apple’ın kendi arama motorunu başlatacak kadar yakın olduğunun göstergesi olmadığı ileri sürülüyor.

Apple kendi arama motorunu kurarsa, Google’ın kendisine varsayılan arama motoru olmak üzere ödediği yıllık milyarlarca dolardan da vazgeçmek zorunda kalacak. Bakalım bu maceranın sonu nereye varacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir