Android 12, Üçüncü Parti Mağaza Kullanımını Kolaylaştıracak

Whatsapp’ta PaylaşTwitter’da PaylaşFacebook’ta PaylaşLinkedin’de Paylaş

Google, gelecek yıl içerisinde sunacakları Android 12 ile üçüncü parti uygulama mağazalarından uygulama yüklemenin çok daha kolay bir hal alacağını duyurdu. Şirket, bu değişikliğin geliştirici geri bildirimlerinden dolayı alındığını ve gelecekte daha fazla detayın paylaşılacağını belirtiyor.

Ek olarak Google, uygulama içi satın alma konusundaki tutumunu da netleştirmiş durumda. Buna göre şirket, uygulamaları aracılığıyla dijital ürünler sunan tüm geliştiricilerin ödemeleri Play Store faturalandırma sistemi üzerinden işlemesini gerektireceğinin altını çiziyor. Geliştiricilerin, uygulamalarını şirketin güncellenmiş ödeme politikasıyla uyumlu hale getirmek içinse 30 Eylül 2021 tarihine kadar süreleri bulunuyor.

Google, politikalarının Play Store’da uygulamaları olan geliştiricilerin yalnızca en fazla yüzde 3’ünü etkileyeceğini belirtiyor. Bu yüzde 3’ün yaklaşık yüzde 97’sinin, kullanıcıların uygulama içi satın alma işlemlerini ödemelerine izin vermek için zaten Google Play faturalandırma sistemini kullandığı paylaşılıyor. Play Store geliştiricilerinin yüzde 1’inden daha azını Netflix ve Spotify gibi şirketler oluşturuyor. Bu şirketler şu anda müşterilerinden abonelikler için doğrudan ödeme yapmalarını isteyerek bu gereksinimi atlıyor. Politika değişikliği ise bu şirketleri, uygulama içi satın alımlarda Google’ın yüzde 30’luk ücretini ödemeye etkili bir şekilde zorlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir