Kızlık zarı dikimi nedir, nasıl yapılır?

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı; vajinanın 2 ila 3 santimetre gerisinde bulunan bir dokudur. Tıp literatüründe Hymen olarak da tanımlanan doku halk arasında kızlık zarı, bekrat zarı olarak da tanımlanmaktadır. Biyolojik olarak henüz katkısı belirlenememiş olsa da insanlar arasında büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle kadınların birçoğu evlilik öncesinde kızlık zarı dikimi uygulamalarına başvurmaktadır. Gerek toplumsal baskı gerekse de psikolojik nedenler ile uygulanan kızlık zarı dikimi işlemi iki farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi (Tamiri) Nedir?

Kızlık zarı farklı şekillerde deformasyona uğrayabilmektedir. Bu nedenler sonucunda kadınlar kızlık zarı dikimi işlemine başvurmaktadır. Kızlık zarı diktirme nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

– Daha önce cinsel deneyimi olmuş ancak toplum baskı ile cinsel deneyim sırasında kanama gerçekleşmesini istemek. (Düğün gecesi ritüeli)

– Travmalar nedeni ile kızlık zarının yırtılması

– Fantazi

Kızlık zarı dikimi işlemi yaptırabilmek için daha önce kaç kez ilişki yaşandığının, doğum ya da kürtaj yapılıp yapılmamış olmasının bir önemi yoktur. Ayrıca kızlık zarı diktirme işleminin gerçekleştirildiği hiçbir şekilde anlaşılamamaktadır. Bu durum doktorunuz ve sizin aranızda kalabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimini Kimler Uygular?

Kızlık zarı dikimi işlemi alanında uzman ve tecrübeli kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından uygulanmalıdır. Kadın genital bölgesini tanıyan ve yapısı hakkında tecrübeli olan doktorların gerçekleştirdiği uygulamalar çok daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

İzmir Kızlık Zarı Dikiminde Merkez Seçimi

Kızlık zarı, toplumsal açıdan önemi büyük olan bir dokudur. Fiziksel ve biyolojik açıdan kişiye herhangi bir katkısı bulunmamakla birlikte özellikle düğün gecesi öncesinde en sık başvurulan uygulamalardan biridir. Kızlık zarı dikimi; hymnoplasti olarak da tanımlanmaktadır. Kızlık zarı; vajinanın 2 ila 3 santimetre gerisinde bulunan bir dokudur. Vajina içerisinde herhangi bir cisim girişi ya da cinsel ilişki sırasında deformasyona uğrayarak kanama gerçekleştirilen kızlık zarının sonraki süreçte doğal yollar ile eski halini almasının imkanı bulunmamaktadır.

Kızlık zarının toplumsal önemi; kadınlar üzerinde baskı oluşturmaktadır. Kimi kadın evlilik öncesinde cinsel ilişki yaşamazken kimi kadın da cinsel ilişki yaşadıktan sonra kızlık zarı dikimi işlemine başvurmaktadır.

Kızlık Zarı Dikiminde Doktor Seçiminin Önemi Nedir?

Kızlık zarı dikimi genital estetik operasyonları arasında yer almaktadır. Bu nedenle her cerrahi müdahalede olduğu gibi bu uygulamada da birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Kızlık zarı dikimi uygulamasının başarı oranını arttıran noktalardan en önemlisi doktor seçimidir. Alanında tecrübeli bir doktorun streril bir ortamda gerçekleştirdiği uygulamalarda risk faktörlerinin önüne geçilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Uygulanır?

Kızlık zarı dikimi işlemi tıp literatüründe hymenooplasti olarak tanımlanmaktadır. Bu işlemin iki farklı şekilde uygulanabileceği belirtilmiştir. İlk uygulama kızlık zarının bulunması gereken bölgeye vajina gerisine 2 -3 3 dikiş atılması işlemidir. Bu işlemden hemen sonra cinsel ilişkiye girildiği taktirde kanama meydana gelecektir.

Bir diğer kızlık zarı dikimi uygulaması ise Fleb tekniği ile gerçekleştirilmektedir. Bu işlem vajinadan doku alınarak uygulanmaktadır.

Kızlık zarı dikimi işlemi; genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir ve yaklaşık yarım saat sürmektedir. Hasta uygulama sonrasında günlük yaşamına devam edebilmektedir. Kızlık zarı dikimi işlemi için doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. Alanında tecrübeli bir doktorun steril bir ortamda uyguladığı işlem sonrasında enfeksiyon gibi risk faktörlerinin yaşanma oranı oldukça düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir