Sony, PlayStation 5 Pro Üzerinde Çalışıyor Olabilir

19 Kasım tarihinde PlayStation 5 modelini piyasaya süren Sony’nin şimdi de PS5’in gelişmiş versiyonu üzerinde çalıştığı iddia edildi. Bu doğrultudaysa paylaşılan raporlarla birlikte, Sony’nin PlayStation 5 Pro patenti gözler önüne serildi.

Bir sonraki PlayStation modeliyle beraber konsol oyuncularına bambaşka bir deneyim sunmayı planlayan Sony’nin, yeni bir PlayStation patenti aldığını görmekteyiz. PS5 Pro’ya ait olduğu tahmin edilen patente göre, yeni nesil modelin çift GPU‘ya ev sahipliği yapacağına da özellikle dikkat çekiliyor.

Bu kısımda yayınlanan raporlarda ise söz konusu bu çift GPU’dan birinin oyun grafiklerini işleyeceği iddia ediliyor. Bir GPU oyun grafiklerini işlerken, ikinci GPU ise görüntüyü işleyeceği ifade ediliyor. Böylece, iş yükünü iki farklı GPU’ya yükleyecek olan Sony hem oyunculara daha iyi bir performans sunmayı, hem de 4K 120 FPS değerlerinde oyun deneyimini de mümkün kılmayı planlıyor.

Şimdilik, söz konusu modelin tam olarak ne zaman tanıtılacağıyla ilgili herhangi bir bilgiye yer verilmiyor. Ancak, şirkete yakın kaynaklar bahsi geçen modelin 2 ya da 3 yıl içerisinde tanıtılacağını tahmin ediyorlar.

PlayStation 5 Özellikleri İle Neler Sunuyor?

Bileşen Özellik
CPU 3.5 GHz’de 8x Zen 2 Çekirdek (Değişken Frekans)
GPU 2.23 GHz’de 36 CU (Değişken Frekans), 10.28 TFLOP
GPU Mimarisi Özelleştirilmiş RDNA 2
Bellek 16 GB GDDR6/256-bit
Bellek Bant Genişliği 448GB/s
G/Ç İş Hacmi 5.5GB / s (Ham), Tipik 8-9GB / s (Sıkıştırılmış)
Depolama 825 GB Özelleştirilmiş SSD
Genişletilebilir Depolama NVMe SSD Slotu
Harici Depolama USB HDD Desteği
Optik Sürücü (İsteğe Bağlı) 4K UHD Blu-ray Sürücü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir