Devil May Cry 5 Special Edition Nasıl Olmuş?

2019 yılına damgasını vurmayı başaran en iyi aksiyon oyunlarından biri olan Devil May Cry 5, şimdi de yeni nesil konsollarda karşımıza çıkıyor. Devil May Cry 5 Special Edition adıyla karşımıza çıkan yapım, özellikle yenilenen ve geliştirilen grafikleriyle beraber yeni nesil konsolların gücünü en iyi şekilde yansıtmayı başarıyor. Peki, Capcom’un PS5 ve Xbox Series X konsolları için geliştirmiş olduğu DMC 5 Special Edition oyunculara ne kadar iyi bir deneyim sunuyor? Tüm merak ettiklerinizi Devil May Cry 5 Special Edition incelemesi ile cevaplıyoruz.

Video oyun sektörünün en köklü yapımlarından biri olan Devil May Cry, serinin her oyunuyla sektöre damgasını vurmayı başardı. Çıkış yaptığı ilk yıldan bu yana birçok oyuncu tarafından sevilerek oynanmaya devam eden seri, aradan geçen 10 yılın ardından Devil May Cry 5 ile karşımıza çıktı.

2020 yılında ise PS5 ve Xbox Series X konsolları için özel olarak geliştirilen DMC 5 Special Edition versiyonuyla karşımıza çıkan Capcom, şimdi de yeni nesil konsol oyuncularının da beğenisini kazanmayı hedefliyor. Oyunun Special Edition versiyonuyla beraber gelen yeniliklerine göz atmadan önce, dilerseniz oyunun karakterlerine ve hikayesine kısaca değinelim.

Devil May Cry 5 Hikayesi

DMC 5 her ne kadar dövüş mekanikleriyle ve absürt oynanışıyla ön plana çıkıyor olsa da, hikayesiyle de her oyuncunun deneyimlemesi türden bir oyun. Bu kısımdaysa DMC 5’te oyunculara 3 farklı oynanabilir karakter sunuluyor. Bu karakterlerse Nero, V ve Dante olarak sıralanıyor.

Oyuna ise DMC 4’ten aşina olduğumuz Nero karakteriyle başlıyoruz. Spoiler vermemek adına karakterimiz hakkında ne yazık ki pek bir detaya yer veremiyoruz. Ancak, serinin önceki oyununu oynayan oyuncuların bu oyunda oldukça şaşıracağını söyleyebiliriz.


Devil May Cry 5 Special Edition İncelemesi

Bir diğer oynanabilir karakterimiz ise V. V ile her ne kadar yeni tanışıyor olsak da oyunun hikayesinde oldukça önemli bir yere sahip. Her bir detayının özenle hazırlandığı oyun hikayesinin ise hem sürükleyici hem de merak uyandırıcı olduğunu da belirtmekte yarar var.

Oyunun hikayesinde de bahsedecek olursak, serinin yeni oyunu DMC 4’ün 5 yıl sonrasında geçiyor. Oyun hikayesi ise Nero, Dante, Lady, Triss ve V’nin iblisler kralı Urizen ile kapışmasıyla başlıyor. Ancak Nero, Dante, Lady, Triss ve V, Urizen’in üstün güçlerine direnemiyor ve kısa süre içerisinde hüsrana uğrayarak dağılıyorlar.

Oyundaki ana amacımız ise diğer oyunlarda olduğu gibi birbirinden güçlü düşmanlarımızı alt ederek en yüksek skoru elde etmek. Daha sonrasındaysa oyun içerisinde elde ettiğimiz red orb’lar yardımıyla Dante, Nero ve V’nin özel yeteneklerini açıyoruz. Aynı zamanda bu yetenek puanlarıyla karakterlerimizi geliştirerek iblislerin kralı Urizen’i alt etmeye çalışıyoruz.

Devil May Cry 5 Special Edition İncelemesi: Nasıl Olmuş?

Oyunun hikayesinden bahsettiysek, o zaman gelelim Special Edition versiyonuyla beraber oyunculara sunulan yeniliklere. Special Edition versiyonun ilk göze çarpan detaylarından birisi ise yeni nesil konsollar için üç farklı görüntü opsiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Bu opsiyonlar ise oyunun performansına, çözünürlüğüne ve grafiklerine odaklanıyor.

Ayrıca yeni nesil konsollar için geliştirilen oyun PS5’in DualSense kontrolcüsünün tüm teknolojilerini desteklerken, 3D ses özelliğine de destek sunuyor. Böylece serinin yeni oyunu DualSense ve 3D ses desteğiyle beraber oyunculara bambaşka bir Devil May Cry 5 deneyimi sunuyor. Tüm bunların haricinde Special Edition Vergil karakterinin yanı sıra yeni modları da beraberinde getiriyor. Bu modlar ise Performans,3e Legendary Dark Knight ve Turbo Modu şeklinde sıralanıyor.

Aynı zamanda serinin Special Editon versiyonunda Işın İzleme (Ray Tracing) desteğine de yer veriliyor. Böylelikle oyunculara görsel açıdan oldukça gelişmiş ve daha gerçekçi bir DMC oyunu sunuluyor.  Bunun yanı sıra serinin serinin yeni oyunu 4K çözünürlükte 120/60/30 FPS, 1080p çözünürlükte ise 60 FPS değerlerinde oynanabiliyor.

Performans Modları

Serinin yeni oyunu için farklı farklı performans modları da oyunculara sunuluyor. Böylece oyuncular oyunu 30 FPS, 60 FPS ve 120 FPS olmak üzere üç farklı modda oynayabiliyor.

Oyunun bu modlarındaki performansı incelediğimizde 30 ve 60 FPS modu oldukça stabil bir şekilde çalışıyor. Ancak, oyunun 120 FPS moduna geldiğimizde ise bizleri aynı stabillik bizleri karşılamıyor. Bu kısımdaysa oyunun bu modunu aktif ettiğimizde FPS değeri 120 ila 100 FPS arasında değişebiliyor.

Turbo Modu

Bildiğiniz gibi DMC, komboya dayanan bir aksiyon oyunu. Hal böyle olunca oyunun akıcı olması da bir hayli önemli. Bu kısımda da oyunculara düşünen yapımcı firma, yeni nesil konsollara özel Turbo modunu da sunuyor. Bu mod sayesindeyse kullanıcılar oyun hızını yüzde 20 oranında artırabiliyorlar. Böylelikle oyunculara hem akıcı hem de hızlı bir oyun deneyimi de sunuluyor.

Legendary Dark Knight Modu (Yeni Zorluk Seviyesi)

Oyuna eklenen bir diğer mod ise Legendary Dark Knight olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun yeni zorluk seviyesi olan olan bu modda, oyundaki düşmanların sayısı ve düşmanların zorluğu da ikiye katlanıyor. Bu mod her ne kadar zor olsa da oynanış bakımından ayrı bir keyif verdiğini de söyleyebiliriz.


Devil May Cry 5 Special Edition İncelemesi

Sonuç

PS5 ve Xbox Series X konsollarına özel olarak geliştirilen DMC 5 Special Edition, gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisinin yanı sıra, DualSense desteği, yeni eklenen performans modları, Turbo modu, yeni zorluk seviyesi ve özel yeteneklere sahip olan Vergil karakteriyle ön plana çıkmayı başarıyor.

Eğer, PS5 ve Xbox Series X konsolunuzda aksiyonu ve eğlencesi bol bir oyun arayışındaysanız, DMC 5 Special Edition‘ı bu konuda kesinlikle tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir