Gedik Yatırım çeyreksel strateji raporu açıklandı

Gedik Yatırım’ın Eylül ayında yayınladığı çeyreklik strateji raporunda aracı kuruluş toparlanmanın “V” tipi olup olmayacağını irdeledi. Raporda, küresel ve yerel ekonomik görünüm, piyasalara dair beklentiler, ana tahminler ile model portföy ve hisse önerileri bulunuyor.

Küresel ekonomik görünüm ve Fed’in para politikası yaklaşımını değerlendiren raporda faizlerin daha önce düşünülenden de uzun bir süre sıfır civarında tutulabilecek olmasının global Borsalardaki rallinin devamına olanak sağlayacağı belirtiliyor.

Türkiye’deki parasal genişleme adımlarının ve uygun faizli kredi teşviklerinin ekonomik aktivitede hızlı bir toparlanma sağladığının altını çizen rapor, bu durumun hisse senedi ve tahvil piyasalarında yaşanan yükselişlerin yolunu açtığını da vurguluyor.

Raporda, ileriye dönük olarak TL’deki değer kaybının durdurulmasının kritik önemde olacağına değiniliyor ve böylece bir parasal sıkılaştırmanın önünün açılabileceği hatırlatılıyor.

Kurum baz senaryosunda, TCMB’nin parasal genişleme adımlarını geri çekerek para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceğini ve TL’deki değer kaybı eğiliminin bir noktada kontrol altına alınabileceğini öngörüyor.

2021 yılına ilişkin olarak ise, sıkı para politikası ile ekonomide aşırı ısınmanın bertaraf edileceğini bekleyen Gedik Yatırım, yılın başlarında ise enflasyonun %14-15 seviyelerine yükselebileceğini ve faizlerin yüksek kalmaya devam edeceğini düşünüyor. Kurum 2021 yılının “dengelenme” yılı olarak öne çıkan 2019 yılına benzetilebileceğini de kaydetti.

Raporda, BIST-100’ün yıl başından bu yana gelişmekte olan piyasaların %29 altında olduğu belirtilirken, bunun büyük oranda yıl başından beri yaşanan ve 5.4 milyar doları bulan yabancı sermaye çıkışlarından kaynaklandığına değiniliyor.

Kurum baz senaryolarına göreyse, 2021 yılı için %33 FAVÖK büyümesi beklediklerini söylüyor. Türkiye’nin 2021 makro performansının BIST 100 üzerinde belirleyici olacağını kaydeden kurum, BIST-100 endeks hedeflerini 1.35 seviyesinde tutmaya devam ettiklerini ve model portföylerinden Garanti Bankası’nı çıkarıp Tofaş’ı eklediklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir