Dolar jeopolitik risklerin artmasıyla yen karşısında geriledi

Yen, jeopolitik risklerin ve koronavirüs vakalarındaki küresel artışa ilişkin endişelerin güvenli varlık talebini tetiklemesiyle G – 10 paralarının çoğu karşısında güç kazandı. Avustralya Doları yükseldi.

Japon Yeni, The Times of London’ın ABD’nin Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını artırmak için Amerikan varlıklarını Türkiye’deki bir hava üssünden Girit’e taşıyabileceği yönündeki haberinin ardından yükseldi.

Bir tradera göre euro/yen paritesinde 100 günlük hareketli ortalamasının altında momentum satışı gerçekleşti.

Küresel virüs vakaları yüksek seyrini sürdürürken İngiltere ikinci dalgadan dolayı önlemleri sıkılaştırmaya hazırlanıyor.

Kısa vadeli hesaplar, Westpac Banking Corp.’un etkili bir ekonomistinin ek teşvikin zamanlarına ilişkin tahminini ötelemesinin ardından Avustralya Doları’nda kısa pozisyonlarının bazıları kapattı.

IG Asia Pte. piyasa stratejisti Jingyi Pan, “Dolar/yen paritesindeki hareket piyasaların artan jeopolitik risklerin artışıyla ilgili endişeli olduğunu gösteriyor. Euro/yen akımlarında da riskten kaçış var ve bu Avrupa’daki virüs endişelerini yansıtıyor.” dedi.

Dolar/yen paritesi yüzde 0.1 düşüşle 105.43 seviyesinden işlem gördü. Euro/yen paritesi yüzde 0.2 düşüşle 122.65’ten alıcı buldu.

Emtia Vadeli İşlem Komisyonu (CFTC) verilerine göre varlık yöneticilerinin tuttuğu uzun yen pozisyonları 22 Eylül’de sona eren haftada 76,012 kontrat ile zirveye ulaştı.

Avustralya Doları/ABD Doları yüzde 0.4 yükselerek 0.7058 oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir