ABD’de imalat göstergesi 2018 sonundan beri en yüksek seviyesine tırmandı

ABD’de imalat sektörü Ağustos ayında, zor durumdaki ekonominin en parlak noktalarından biri olan yeni siparişlerdeki artıştan destek bularak, 2018’in sonundan bu yana en hızlı genişlemesini gerçekleştirdi.

Isntitute of Supply Management’ın (ISM) açıkladığı verilere göre, ABD’de imalat sektörü faaliyet göstergesi, söz konusu dönemde, Temmuz ayındaki 54.2 seviyesinden 56 seviyesine yükseldi. 50 eşiğinin üzerindeki rakamlar genişlemeyi işaret ediyor. Bu veri Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin neredeyse tümünün daha üzerinde gerçekleşti ve bu tahminlerin medyanına göre 54.8 seviyesinde çıkması bekleniyordu.

Satın alma yöneticileri grubunun siparişler endeksi 6 puandan fazla sıçradı ve 2004 yılının başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Siparişlerdeki artışın yanında stoklardaki düşüşün üretimi desteklemeye devam etmesi bekleniyor. ISM’in üretim göstergesi ise iki yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu veriler, koronavirüs pandemisinden dolayı meydana gelen kapanmalardan ilk darbeyi alan ve ardından tedarik zinciri aksaklıklarından da olumsuz etkilenen imalat sektöründeki istikrarlı toparlanmanın altını çiziyor. İşletmelerin kademeli olarak yeniden açılmaları ve tüketici talebindeki istikrarlı artış, imalat sektörü faaliyetini destekledi ve işsizliğin yükseldiği ve işten çıkarmaların devam ettiği bir ortamda ekonomik sıçramaya yardımcı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir